Butikschef
Företag: Retail Recruitment Sverige AB
Kommun: Strömstad
Publiceringdatum: 2026-06-03
Omfattning: Heltid
Anställningsform: Vanlig anställning
Varaktighet: Tills vidare
Vill du vara med och driva en av världens största godisbutiker och skapa kundupplevelser i världsklass?
Då vår nuvarande butikschef tar nästa spännande kliv internt inom koncernen, söker vi nu en driven och strategisk efterträdare till vår Flagship-butik i Strömstad. Med en försäljningsyta på 2200 kvadratmeter och uppemot 25 000 glada kunder i veckan erbjuder vi ett uppdrag i en klass för sig.
Om rollen
I rollen som Butikschef på vår största enhet axlar du ett ansvar i storleksordningen av ett varuhus eller en stormarknad.
Tillsammans med din egen ledningsgrupp, bestående av en Vice Butikschef och tre Teamleaders, leder du en personalstyrka på omkring 25 medarbetare, vilket under våra intensiva högsäsonger skalar upp till runt 50 personer.
Vårt driftkontor ligger i samma byggnad, vilket innebär att denna butik fungerar som Gottebitens skyltfönster och testbädd för nya koncept.
Tjänsten innefattas av en tillsvidareanställning om 100% med tillträde enligt överenskommelse. Provanställning tillämpas.
Huvudsakliga arbetsuppgifter
Vara en aktiv ledare som inspirerar och engagerar teamet. Ansvarar för rekrytering, introduktion och utveckling av medarbetare genom coachning och regelbundna samtal
Driva och utveckla butikens försäljning genom att motivera personalen, säkerställa hög kundservice och skapa kundupplevelser i världsklass.
Ansvara för bemanningsstruktur, planera och strukturera det dagliga arbetet för en välfungerande butik samt hantera fakturor, följesedlar och avvikelser
Säkerställa att budgetar och försäljningsmål uppnås genom kontinuerlig analys och uppföljning av försäljning, personal, budget och lagerstatus
Säkerställa rutiner, koncept och gällande lagkrav, driva ett systematiskt arbetsmiljöarbete samt bygga en positiv kultur präglad av ständiga förbättringar.
Krav och kvalifikationer/Bakgrund
Vi söker dig som är en trygg och affärsdriven ledare med ett brinnande intresse för försäljning och service. För att lyckas i denna fartfyllda miljö är du lösningsorienterad och trivs lika bra med strategisk planering och administration som med att vara operativt närvarande på butiksgolvet.
För att axla rollen ser vi att du har
Flerårig bakgrund som Butikschef eller Varuhuschef med personalansvar för en större grupp.
Ett coachande ledarskap som stärker teamets självständighet och har förmågan att ställa krav på ett konstruktivt och peppande sätt.
God koll på butikens driftsekonomi och är van vid att arbeta mot budget. Ditt största fokus ligger på det som gör verklig skillnad i vardagen – resultatskapande schemaläggning och optimering av arbetstimmar.
Flytande svenska i tal och skrift. Då vi verkar inom gränshandeln är förståelse för norska, samt tidigare erfarenhet av gränshandel, starkt meriterande.
Stor vikt kommer att läggas vid personlig lämplighet. Som en del av rekryteringsprocessen för denna tjänst, och i linje med våra interna rutiner för en trygg arbetsmiljö, genomförs alkohol- och drogtest samt en begäran om utdrag ur belastningsregistret på slutkandidat.
Hos oss får du
Det här är en spännande och utvecklande roll där du får möjlighet att påverka butikens framgång och vara en del av ett engagerat team som tillsammans skapar en inspirerande butiksmiljö. Du kommer att arbeta i en dynamisk och kundfokuserad miljö med högt tempo, där möjligheter skapas varje dag.
Vi erbjuder en arbetsplats som präglas av engagemang, energi och gemenskap, och där du får chansen att vara en del av en framgångsrik och växande koncern. Här får du ett stimulerande jobb med stora möjligheter till både personlig och yrkesmässig utveckling.
Är du redo att leda och inspirera?
Vi rekryterar löpande så skicka in din ansökan redan idag! I samband med denna rekrytering samarbetar Gottebiten med Retail Recruitment. Har du frågor kring tjänsten hör av dig till ansvarig rekryterare Malin Niklasson.
Välkommen med din ansökan!
Här startade Gottebiten.
Tre unga bröder hade bestämt sig för att etablera sig i gränshandeln mot Norge. I en egenhändigt byggd stuga fylld med godis startade en resa mot framtiden. Med hjälp av hårt arbete och ett ovanligt gott sinne för affärer började stugan att växa.
Idag består Gottebiten som företag av 11 butiker utmed gränsen till Norge, varav butiken i Morast är en av världens största, med en yta på 3 500 m2 välsorterade och moderna butiker med ett utbud av över 4000 artiklar inom godis, läsk och tobak.
Jobbannons publicerad från https://arbetsformedlingen.se/platsbanken/.